Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svět v krizi

Jaké jsou příčiny současné finanční a ekonomické krize? Jak souvisí se změnami klimatu, potravinovou krizí, globální chudobou či nestálými cenami energie? Představuje politika Evropské unie problém či spíše řešení různých krizí? Jak vlastně vypadají globální toky peněz a dalších zdrojů? Kdo a jak dohlíží na globální ekonomiku? Nakolik se mění současné rozdělení ekonomického a politického vlivu? Jak vypadá krize z pohledu střední Evropy? Jaké reformy a alternativy navrhuje občanská společnost?
Odpovědi na tyto otázky hledala odpověď konference Svět v krizi: Jaké reformy globální ekonomiky a politiky pražské Glopolis ve dnech 30. března až 1. dubna v Tyršově domě.

Postřehy a úvahy:

G20 byla založena už v roce 1999. Mnoho jsme o ní neslyšeli a zvýšení její mediální známosti je dáno tím, že by se měla stát hlavním tavícím tyglíkem pro nové postupy, které vyvedou náš svět z hospodářské krize. Zbývajících devadesát procent zemí se ovšem ptá, proč krizi řeší v exkluzivním klubu hlavně ti, kteří ji sami zapříčinili?

Evropa má největší počet daňových a právních rájů a většina z nich je přímo v EU. Francouzské banky BNP Paribas (zastoupení i v ČR), která má 189 poboček v daňových rájích. Tato banka byla jedna z prvních, která profitovala ze záchranného balíčku i přes to, že president Sarkozy na veřejnosti podmiňoval pomoc bankám ukončením jejich vazeb na daňové ráje. Plátcem daní jsou ve skutečnosti toliko střední třída a chudí. Nejen jako kuriozita pak vyzněl projev o snaze zdanit i žebráky.

Zazněla úvaha - ekonomika je iracionální stejně tak jako jízda autem. Na druhé straně jsem postrádal myšlenku účelovosti Karla Engliše, že poznání ekonomických procesů je uspokojivé jen tehdy sledujeme li v chování všech subjektů, podniků, domácnosti, bank, státu atd. účelovost. Obecně lze pak říci, pokuď dlouhodobě platí od Machiaveliho dob uplatňované účel světí prostředky pak zákonitě též dochází ke krizi.

Zazněly též úvahy zda kapitalismus je či není systém, popřípadě forma lidské hamižnosti založené na hromadění peněz jako cíle nikoliv jako prostředků.

Ze strany enviromentu zazněla spokojenost s důsledkem krize spomalením výroby a tím menším drancováním přírodních zdrojů a životního prostředí.

Doporučuji závěrečnou deklaraci na stránkách  www.glopolis.org,  jež bude předána na zasedání skupiny G20 v Londýně a jednání ekonomických ministrů EU - ECOFIN, které se koná v Praze. Skupina bohatých a velkých ekonomik G20 se sejde v Londýně a EU tam bude reprezentovat Česká republika.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář