Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozvánka za architekturou

10. 10. 2009

Pozvánka za architekturou

Právě končí další úspěšný Týden architektury v Praze viz www.architectureweek.cz  a my  i nadále můžeme obdivovat krásy „zkamenělé hudby“ v Galerii Jaroslava Fragnera.

Galerie Jaroslava Fragnera přibližuje osobnost a práci českého architekta Martina Roubíka (1949–2008), jehož život se z poloviny odehrál v Norsku. Výstava zároveň představuje současné profily ateliéru Snøhetta, nadace ROM a nakladatelství ARFO, které Martin Roubík v Oslu před více než dvaceti lety spoluzakládal.

Architekt Martin Roubík se narodil v Praze, kde od roku 1968 studoval na VŠUP. Po několika letech byl z politických důvodů zatčen, ze školy vyloučen a souzen. Poté emigroval do Norska.

Kromě práce architekta se v Oslu věnoval také uměleckým projektům a dalším aktivitám. Spolu s několika kolegy v roce 1987 založil a několik let také řídil nadaci ROM for arkitektur, zabývající se propagací architektury. Stejná skupina stojí také za vznikem ateliéru Snøhetta, kde český architekt deset let figuroval jako partner. Spolu s krajanem Jiřím Havranem rovněž založil fotografické studio –  a později nakladatelství –  ARFO.

V roce 1999 se Martin Roubík natrvalo vrátil do Prahy, kde provozoval architektonickou praxi s Reginou Loukotovou. Tým pod jejich vedením v roce 2003 získal čestné uznání ve finále mezinárodní soutěže na Velké egyptské muzeum.

 

Zaniklá největší knihovna starověku - knihovna v Alexandrii - otevírá na prahu nového tisíciletí opět své brány.

Alexandrijská knihovna byla založena za vlády Ptolemaia Filadelfa (323-283 př. n. l.) a její fond obsahoval 500 000 až 700 000 papyrových svitků. Knihovna za dobu své existence dvakrát vyhořela (poprvé v roce 47 př. n. l. při invazi vojsk Julia Caesara); poslední ránu jí zasadili Arabové v roce 643.

Před čtvrt stoletím se začaly objevovat první snahy o obnovení slávy Alexandrijské knihovny, avšak trvalo řadu let, než bylo rozhodnuto začít projekt realizovat. Základní kámen k nové budově položili 26. června 1988 egyptský prezident Hosni Mubarak a generální ředitel organizace UNESCO (která převzala nad projektem záštitu) Federico Mayor. Stavba vedle univerzitního kampusu na nábřeží v Alexandrii, jejíž podobu navrhl vítěz architektonické soutěže - norská firma Snohetta, byla dokončena po necelých dvanácti letech - v prosinci roku 1999. Kromě samotné knihovny bude v budově působit planetárium, mezinárodní škola informační vědy, muzeum a konferenční centrum. Fond knihovny bude zaměřen na Alexandrii, Egypt, starověké a středověké civilizace, ale také na nové obory.

Výstava se koná pod záštitou J. E. Jense Eikaase, velvyslance Norského království v České republice

Není bez zajímavost i skutečnost že projekt Alexandrijské knihovny vzbudil v arabském světě obdobné rozepře, stejně tak jako u Kaplického knihovny v Praze.

Kolumbus

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář